Preventivne aktivnosti na šoli v povezavi s pojavom koronavirusa (COVID – 19)

Ob pojavu koronavirusa poskušamo delovati čim bolj samozaščitno (dodatno razkuževanje, prezračevanje …).
S strani MIZŠ smo do sedaj prejeli dve okrožnici o preliminarnih usmeritvah glede koronavirusa (COVID-19) in dodatna priporočila glede preventivnega ravnanja zaradi koronavirusa (COVID -19).
Na osnovi priporočil je šola pripravila Načrt zagotavljanje kontinuiranega dela ob pojavu in širjenju koronavirusa v Sloveniji, s katerim so seznanjeni zaposleni, učenci in starši/skrbniki. Dokument se nahaja v tajništvu šole.
Prosimo vas, da redno spremljate informacije na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) www.nijz.si.

Za preprečevanje nepotrebnega strahu in panike je pomembno sprotno obveščanje zaposlenih, učencev in staršev/skrbnikov. V okviru razrednih ur ali ur rednega pouka učitelji sproti seznanjajo učence s splošnimi preventivnimi in specifičnimi ukrepi NIJZ.
Pri preprečevanju okužb z virusom SARS-CoV-2 je tako kot pri drugih nalezljivih boleznih, ki povzročajo okužbe dihal, priporočljivo upoštevati naslednje vsakodnevne preventivne ukrepe:

• Izogibamo se tesnim stikom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni.
  • Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
  • V primeru, da zbolimo, ostanemo doma.
  • Upoštevamo pravila higiene kašlja.
  • Redno si umivamo roke z milom in vodo.
  • V primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke. Vsebnost alkohola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60 %. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi. Sredstva za čiščenje/razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože.
  • Glede na trenutno epidemiološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna.
  • V času povečanega pojavljanja okužb dihal se izogibamo zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi. Poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov.
  • V primeru suma na okužbo s SARS-CoV-2 virusom naj oboleli ostane doma in pokliče na tel. št. 05 711 21 12, kjer bo dobil navodila o nadaljnjem postopanju. Brez telefonsko prejetih navodil naj obolela oseba NE obiskuje Zdravstvenega doma.
  • Starše naprošamo, da se učenci pred in po pouku ne zadržujejo pred Zdravstvenim domom Ilirska Bistrica.

Glede ostalih aktivnosti (dnevi dejavnosti, tekmovanja …) bodo učenci sproti obveščeni.

Preventiven ukrep za zajezitev virusa je pravilno in temeljito umivanje rok.

Podrobna navodila glede pravilnega umivanja rok so objavljena na spletni strani NIJZ:

Širjenje virusnih okužb lahko preprečujemo tudi s higieno kašlja.

Podrobna navodila, glede pravilne higiene kašlja, so objavljena na spletni strani NIJZ: