Letošnji dan žena v projektu Mreže šol Park Škocjanske jame v duhu izseljencev

Z učenci drugih razredov smo za 8. marec v okviru projekta Mreže šol Park Škocjanske jame likovno ustvarjali simbolične silhuete ljudi, ki se s culami in nahrbtniki na ramah ter torbami v rokah odpravijo s trebuhom za kruhom.

Na prvi marčevski dan je učence obiskala skoraj 93-letna priseljenka iz Bosne, sicer hči slovenskih izseljencev, gospa Majda Štembergar iz Ilirske Bistrice. Pripovedovala jim je o svojih starših, o razlogih njihove izselitve iz rodnih vasi Vrbovo oz. Velika Bukovica, o svojem bivanju v Bosni, kakor tudi o vrnitvi svoje slovenske družine v domače kraje (v Ilirsko Bistrico) v času, ko so bili ti še vedno pod italijansko okupacijo. Video prispevek, ki je nastal ob njenem obisku, si lahko ogledate na povezavi:

Čeprav postanejo ljudje sčasoma nevidni, naj njihove zgodbe nikoli ne potihnejo.

Življenje je lepo in težko, a najlepše je, ko ga znaš ceniti in živeti … vse drugo, kar te bremeni, takrat postane majhno in nepomembno.

Mentorice Laura Novak, Helena Iskra in Jožica Novak